Novinky a pozvánky
Nejnovější fotografie
Partneři - odkazy
Nejnovější články
Kalendárium akcí v obci
V nejbližší době nás čekají tyto akce. Srdečně Vás na ně zveme

Dovolená v ambulanci MUDr. Chovančíka
Ve dnech 17.3.2022 a 18.3.2022 bude v ambulanci PL MUDr. Chovančíka ...

Elektronická verze nového čísla obecních novin

Vlaková výluka 15.-17.3.2022
Vážení cestující, provozovatel dráhy Správa železnic, s.o. informuje že v termínu...

Beseda o Ukrajině

Úvodní stránka > Životní prostředí- odpady > Bioodpad

Jak zužitkovat spadané listí

kompostovaniPodzim přináší našim zahradám perfektní organický materiál – listí. To patří k nejdůležitějším surovinám ke kompostování, tlením se totiž přeměňuje v kvalitní zahradní zeminu. Listí můžeme využít také jako přírodní mulč chránící přes zimu mělkokořenící dřeviny či např. skalničky. Nebo snad stále patříte mezi ty, kteří považují listí za odpad a likviduji jej pálením? Pak si můžete být jisti, že se připravujete o cennou surovinu a ještě obtěžujete okolí nepříjemným dýmem. Pálení spadaného listí má opodstatnění snad pouze v případě, že v něm přezimují vývojová stadia škůdců (např. klíněnka v jírovcích).

Recept na kompost z listí
Listí z různých druhů stromů rozdrtit  drtičem nebo travní sekačkou, smíchat  s půdou, hnojem nebo kompostem v poměru 2:1. Je vhodné přidat ke směsi kuchyňský odpad, posekanou trávu, případně vyrovnávací dávku dusíkatého hnojiva (slepičí trus).Na dno kompostovací nádoby či vybraného místa vytvoříme základ z větví nebo suchých částí rostlin či letniček, na něj pak vrstvíme střídavě suchou a vlhkou složku (suché listí, posekanou trávu apod.). Správná skladba jednotlivých vrstev je pro kvalitu kompostu velmi důležitá. 






Je ale opravdu každé listí vhodné ke kompostování?

Jednoznačná odpověď zní ano, každé.
Někteří zahrádkáři stále spalují listí z ořešáku či dubu nebo jej vyvážejí na skládky. Příčinou je pomalý rozklad a velké množství tříslovin v kompostu z těchto druhů listí. Stačí však pouze částečné rozdrcení, smíchání s jiným kompostovaným materiálem (tráva, zbytky ovoce, zeleniny) a za několik měsíců máme hotový ideální kompost i z listí ořešáku.

Prima tipy:

  • Velice dobře se pro sběr listí osvědčilo využití travní sekačky se sběrným košem. Listí je částečně rozsekané, tím má menší objem a podstatně rychleji zetlí (čím menší kousky listí, tím lépe).
  • Nikdy do kompostovaného listí nepřidávejte stavební pálené vápno. Obsahuje chlór, který zabíjí mikroorganismy potřebné k procesu tlení.
  • Pokud je listí v kompostu příliš suché, průběžně ho vlhčíme.
  • Proces tlení můžeme urychlit zakrytím hromady kompostu černou plastovou fólií s průduchy.
  • Máte-li na zahradě ježky, dopřejte i jim hřejivou přikrývku v podobě větší kupky listí umístěné v tišším koutě zahrady, kde v klidu a v teple přezimují. Příští sezonu vám pomohou v boji proti škůdcům.

 

Nedonutí vás nic k tomu, abyste vzali do ruky hrábě a listí shrabali? Nevadí. Spadané listí vytvoří vrstvu částečně chránící půdu a rostliny před mrazem. Rozložená část listí bude pro rostliny vítaným hnojivem, a to, co přes zimu zetlít nestačilo, můžete vždycky na jaře, než začne všechno růst, ještě shrabat. Milovníci všeho živého mohou argumentovat zimním azylem pro drobné zvířectvo a hmyz.
Více o zpracování a kompostování listí se můžete dozvědět např. na www.garten.cz nebo www.kompostuj.cz.

Za Komisi pro životní prostředí zpracovala Kateřina Niklová

Vytvořil: Kateřina Niklová
Datum: 08.03.2012
Tisk aktuální strany