Novinky a pozvánky
Nejnovější fotografie
Partneři - odkazy
Nejnovější články
Kalendárium akcí v obci
V nejbližší době nás čekají tyto akce. Srdečně Vás na ně zveme

Dovolená v ambulanci MUDr. Chovančíka
Ve dnech 17.3.2022 a 18.3.2022 bude v ambulanci PL MUDr. Chovančíka ...

Elektronická verze nového čísla obecních novin

Vlaková výluka 15.-17.3.2022
Vážení cestující, provozovatel dráhy Správa železnic, s.o. informuje že v termínu...

Beseda o Ukrajině

Úvodní stránka > Ondřejníček

Zpěvem k srdci

Verča Bartošová z kunčického Ondřejníčku zazpívala s BROLNem vedle dalších vítězů soutěže Zpěváček, a to ve středu 27.9.2017 od 18h v pořadu Českého rozhlasu Ostrava Zpěvem k srdci.

Koncert se uskutečnil v Janáčkově síni ve Frýdlantu n.O., zároveň proběhl přímý přenos do rádia (ČRO frekvence 99.00). Záznam koncertu je na youtube Zpěvem k srdci. Pořadem provázel Jan Rokyta.

 

Záznam pořadu si můžete přehrát zde.

 

I letos jsme vynesli Mařenu

Na Smrtnou neděli 2. dubna jsme jako již každý rok vynesli Mařenu - zimu ze vsi. Následovala tvořivá velikonoční dílna. Těšíme se tedy na Velikonoce. Více fotografií ve Fotogalerii 2017.

Vytvořil: Michaela Šebelová
Datum: 06.04.2017

Ondřejníček vystoupil na křestu knihy

V sobotu 19.11.2016 proběhl na Čeladné křest další knihy pana Petra Andrleho - O lidech v Beskydech II. Naše Cimbálová muzika Ondřejníček byla pozvána knize ke křtu zahrát. Foto paní Stanislavy Slovákové a pana Josefa Konečného níže.

Vytvořil: Michaela Šebelová
Datum: 25.11.2016

Foto ze křtu

Ondřejníčci koledníčci

Děti z dětské cimbálové muziky Ondřejníček vystoupily v sobotu 19.12.2015 jako koledníci, kteří přišli zazpívat Ježíškovi, v rámci Živého Betléma ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Původně se měl v tento den natáčet živý přenos na TV Noe, z organizačních důvodů nakonec vznikl záznam z nedělního představení, a tedy již bez Ondřejníčku. Přesto se na vystoupení můžete přeci jen podívat na naší Kunčické TV (http://kuncicetv.macu.cz/) - Ondřejníček zazpíval koledy na předvánočním koncertu školy v kostele, klikněte na 42. minutu záznamu nebo shlédněte koncert celý Mrkající

živý Betlém Rožnov, foto Jan Kolář, VMP

Foto Jan Kolář, VMP

Vytvořil: Kateřina Niklová
Datum: 28.12.2015

Ondřejníček oslavil 5 let

Ani se to nezdá, ale dětská cimbálová muzika Ondřejníček už existuje celých 5 let. Tuto událost jsme oslavili společně s Dolňánkem na slavnostním koncertě na Huťařství v Kunčicích 10.10.2015.

Oslavy 20 let Dolňánku na Huťařství

Ondřejníček s Dolňánkem

Ondřejníček navazuje na činnost Dolňánku. Všechny děti, které zpívají a hrají v Ondřejníčku, prošly v mateřské škole Dolňánkem, kde dostaly ten nejlepší základ, jaký si mohly přát.

Jak Ondřejníček vůbec vznikl? Celé to má na svědomí učitel cimbálu frenštátské ZUŠky Jarda Kneisl, který vedoucí muziky nabádal: "Mám v hudebce sedm cimbalistů, z toho pět je z Kunčic. Založ tam nějakou muziku, ať mají kde hrát." A tak to začalo. Z původní skromné muzikantské sestavy páru zpěváčků kolem cimbálu jsme se rozrostli na poměrně velké muzikantské těleso a v Ondřejníčku se už stačila vystřídat pěkná řádka talentovaných dětí. Ti nejvytrvalejší naštěstí zůstávají a stále se zdokonalují, jak ve hře na nástroje, tak ve zpěvu. Je to až s podivem, jaké se tu pod Ondřejníkem rodí silné a výrazné hlasy. Alespoň má kdo navazovat na Pustkův odkaz; ze sběrů zdejších lidových písní "pantáty" Pustky se Ondřejníček samozřejmě snaží čerpat.

Co se nám za těch pět let podařilo? Aktuálně pět houslistů, dva cimbalisti (z toho jeden i basista), flétnistka, klarinetista a čtyři zpěvačky spolu pravidelně hrají a zpívají písničky valašské, lašské i ty z pomezí, mají dobrou partu a účastní se mimo zkoušek i nejrůznějších akcí. Sedm zpěváčků postoupilo v průběhu let z místního oblastního kola ve zpěvu lidových písní do regionálního vševalašského kola ve Valašských Kloboukách, což znamená, že jsou vlastně nejlepší na Frenštátsku Usmívající se. Ondřejníček organizuje a účastní se zvykoslovných akcí v obci - tříkrálových obchůzek, vynášení Mařeny, předvánočních koncertů. (Fotky z akcí jsou k vidění ve Fotogalerii na těchto stránkách.) Pravidelně vystupuje na Frenštátských slavnostech, na Setkání muzik Valašského království ve Frenštátě p. R. nebo na Dnech řemesel na Hutisku. Samozřejmě také na Dni obce a Setkání dříve narozených v Kunčicích. Podařilo se účinkovat i na některých pořadech Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Ondřejníček 2015

Co bychom chtěli dál? Hrát a zpívat pěkné (nejlépe místní) lidové písničky ve stávajícím složení co nejdéle to půjde a i nadále se účastnit a podporovat kulturní aktivity v obci.

Za možnost zkoušet, využívat cimbál a dobré podmínky k fungování děkujeme místní základní škole, zejména paní učitelce Kahánkové a všem angličtinářkám, že nás nechávají zkoušet ve své třídě a panu školníkovi Klimešovi, že nám otvířá školu i mimo pracovní dny. Také vedení obce, že podporuje folklor jako takový i veškeré nově vzniklé zvykoslovné akce v Kunčicích. Největší dík patří rodičům dětí, bez nichž by to prostě celé vůbec nešlo. Mrkající

Mgr. Kateřina Niklová, vedoucí CM Ondřejníček

Vytvořil: Kateřina Niklová
Datum: 05.11.2015

Ondřejníček v rozhlase

Ve středu 28. 10. 2015 jsme jeli s některými dětmi z Ondřejníčku na výlet do ostravského rozhlasu, kde se konal živý přenos koncertu nejlepších dětských zpěváčků s Brolnem. Návštěvu koncertu jsme spojili s exkurzí do zákulisí rozhlasu, hudební režisér Zdeněk Tofel nám ukázal místnost hudební režie Studia 1. Jakmile se pak na koncertě rozsvítilo červené světlo, které znamenalo, že se vysílá do rádia, Ondřejníčci výjimečně celou hodinu ani nehlesli a bedlivě sledovali, co se děje před mikrofony. Kdo ví, třeba tam jednou budou stát také. Talent na to rozhodně mají. cesta vlakem

Koncert BROLNu se zpěváčky a solisty

Ondřejníček v rozhlase

Vytvořil: Kateřina Niklová
Datum: 04.11.2015

Sedmihlásek 2014

Ondřejníčci si s Pustkovými písničkami vyzpívali postup

V pátek 21. 3. se opět po roce konala ve Frenštátě pod Radhoštěm soutěž ve zpěvu lidových písní Sedmihlásek 2014. Děti ve věku 6-15 let z regionu Frenštátska zde zpívaly dvě lidové písně – jednu s doprovodem muziky a jednu zcela samostatně. Snažení zpěváčků hodnotila odborná porota. Z kunčického Ondřejníčku se soutěže zúčastnilo pět dětí a opět ukázaly, že zpívat umí – v letošní silné konkurenci si s písničkami, které zapsal v Kunčicích pantáta Pustka, všichni vyzpívali postup do vševalašského kola, které proběhne na konci dubna ve Valašských Kloboukách. A je potřeba zmínit, že se letošního Sedmihlásku neúčastnil další výrazný zpěváček z Ondřejníčku Jáchym Šebela, který ve Valašských Kloboukách v loňském roce získal 1. místo v mladší kategorii. Ve Frenštátě se tedy opět ukázalo (a byly tam i další děti z Kunčic), že v Kunčicích zpívat umíme, ale hlavně že zpíváme rádi.

Další vystoupení čeká Ondřejníčky na Vynášení Mařeny 6.4. a pak na Setkání dříve narozených 29.4. v Kunčicích, kde si s nimi mohou zazpívat jak neprve ti nejmladší, tak na Horizontu ti nejstarší.

Postupující děti z Ondřejníčku: Ondřej Cochlar, Sabina Stempěnová, Jan Cochlar, Veronika Bartošová a Stela Baranová

Postupující děti z Ondřejníčku: Ondřej Cochlar, Sabina Stempěnová, Jan Cochlar, Veronika Bartošová a Stela Baranová

 

Vytvořil: Kateřina Niklová
Datum: 26.03.2014

Živý betlém v rožnovském skanzenu

V sobotu  21. prosince 2013  jsme vystupovali v lidové hře o narození Ježíše podle Evangelia  sv. Matouše – „Živý betlém“, kterou již podvacáté uvádělo Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Při psaní scénáře vycházel autor PhDr. Jaroslav Štika z Evangelia sv. Matouše a z tradice tzv. vánočních pastýřských her, nazývaných též pastuši, betlemáři. V roce 2011 doznal původní scénář změn. Přibyly autentické záznamy pastýřské hry z moravsko-slovenského příhraničí a koledy místního učitele Josefa Tvarůžka.

V programu se návštěvníkům představili tanečníci, muzikanti a zpěváci ze souborů Javořina, Radhošť, Soláň, Malý Beskyd, cimbálová muzika Ondřejníček, Žesťový kvintet, družina Tří králů na koních, slovem provázela Zuzana Vašková.

zivy betlem

Vytvořil: Michaela Šebelová
Datum: 09.01.2014

Zpěváček 2013

14. 4. 2013 se ve Valašských Kloboukách konalo oblastní kolo pěvecké soutěže ve zpěvu lidových písní Zpěváček 2013. Z frenštátského regionálního kola sem postoupili Jáchym Šebela, Ondřej Cochlar a Veronika Bartošová a navázali tak na loňský úspěch Stely Baranové a Jana Cochlara (oba 3. místo ve Valašských Kloboukách 2012 v 1. kategorii).

Ve své kategorii si Jáchym Šebela vyzpíval 1. místo s písničkami A jak sa ty ovečky a My smy edem dva. Na druhém místě hned za Jáchymem se umístila Veronika Bartošová (písničky Měla sem já hulána a Páslo dívča krávy).

Na fotky z akce se můžete podívat zde:

http://klobucan.rajce.idnes.cz/Zpevacci_Region_Valasska_14.4.2013/

Vytvořil: Michaela Šebelová
Datum: 04.09.2013

Nejlepší sedmihlásci jsou z Kunčic

V pátek 10. února se konala soutěž ve zpěvu valašských písní Frenštátský sedmihlásek pořádaná valašským folklorním sdružením a frenštátským domem dětí Astra. Z Kunčic pod Ondřejníkem se do soutěže přihlásilo 7 zpěváčků z Kunčic pod Ondřejníkem, kteří navštěvují kroužky Ondřejníček a Sedmikvítek, a ukázali, že zpívat umí, ale hlavně že zpívají rádi a s nadšením. Při jejich snažení je doprovodili i mladí muzikanti z Ondřejníčku. Děti soutěžily ve dvou kategoriích. Odborná porota ocenila prvním místem v mladší kategorii Stelu Baranovou a Honzu Cochlara (oba s postupem do dalšího kola ve Valašských Kloboukách), o druhé místo se podělili Veronika Bartošová a Jáchym Šebela a třetí místo obsadil Štěpán Šebela. Ve starší kategorii se umístila Sabina Stempěnová na druhém místě a také postupuje do Valašských Klobouk. Všem moc gratulujeme! Kateřina Niklová

Vytvořil: Michaela Šebelová
Datum: 19.02.2012

Frenštátský sedmihlásek

Vytvořil: Michaela Šebelová

Frenštátské slavnosti 2013

Děti z Ondřejníčku a Dolňánku vystoupily v pátek 30. 8. 2013 na foklorním festivalu Frenštátské slavnosti. Pár fotek k nahlédnutí na této internetové adrese:

http://muzikantka.rajce.idnes.cz/Frenstatske_slavnosti_2013

Vytvořil: Kateřina Niklová
Datum: 22.12.2013

CM Ondřejníček

Cimbálová muzička Ondřejníček vznikla v dubnu 2010 při Základní škole Karla Svolinského v Kunčicích pod Ondřejníkem. Navazuje na úspěšnou činnost dětského souboru Dolňánek z místní mateřské školy. V úplných začátcích muzičky byl základem cimbál, cello, flétna a spousta šikovných zpěváčků. Ti teď chytli do rukou housle a se stejnou vervou s jakou zpívají, začali i hrát. To, že zpívat nezapomněli, dokazuje umístění na předních místech v soutěži Zpěváček Valašska ve Valašských Kloboukách v loňském i letošním roce.

Kunčice pod Ondřejníkem leží na pomezí Lašska a Valašska. I Ondřejníček hraje a zpívá písničky z obou těchto regionů, ale hlavně právě z pomezí, kdy čerpá z velkého písňového odkazu kunčického sběratele lidových písní Antonína Pustky.

Vedoucím muziky je Mgr. Kateřina Niklová (niklova.katerina(zavináč)gmail)

http://www.youtube.com/watch?v=wpZuAKc1-u8 zkouška na Tři krále 2014

http://www.youtube.com/watch?v=fzPbgn6Rls8  cestou na vystoupení Hutisko 2014

http://www.youtube.com/watch?v=kvz5JxK5Xjw Eště som sa neoženil 2014

http://youtu.be/bx20gj_dzOI video z vystoupení na Dni obce 2013

http://youtu.be/T3Fu10-XaZE video z vystoupení v "Ruském kostelíku" v Kunčicích 2013

Vytvořil: Michaela Šebelová
Datum: 01.07.2014
Tisk aktuální strany